ישיבת מאיר הראל מודיעין - גרעין קהילתי וקריית חינוך ע"ש מאיר והראל ע"ר 580444826

full4

 אדמון
מאמר הלכתי שעשוי להביא למהפכה בתחום השתלת אברים במתאר הטרום אישפוזי
סיפור אמיתי. גלעד אדמון תלמיד שיעור ה' בישיבת ההסדר 'מאיר הראל' מודיעין החליט לכתוב מאמר תורני שיחקור לעומק את נושא השתלת איברים. המאמר נועד לעלון הישיבה 'מודעין לתורה'. גלעד הוא 'חובש בכיר' במד"א ומתנדב מידי שבוע באופן קבוע שנים רבות. וגם משמש ככונן אזורי למקרי חירום. אך טבעי היה שבחר לחקור את נושא 'השתלת איברים בהלכה'. בראשית ביקש לבחון את עמדת פוסקי ההלכה שבשנות השבעים אסרו לתרום אברים, ולאחר מכן כאשר עולם הרפואה התקדם בתחום השתלת אברים ובתנאי שנקבע המות על פי ההלכה, סברו שמותר, שני עשורים לאחר מכן, רבים מהפוסקים פסקו שמדוב ר במצווה של הצלת נפשות של המטופלים הנמצאים בסכנת חיים ורק תרומת אבר תציל אותם. מנגד הוא בחן את הצורך והפער של מאות אברים להשתלה שנצרכים ומושתלים פוטנציאליים שממתינים בתור ואולי אף לא ישרדו אם התרומה לא תגיע בזמן.
תוך כדי המחקר ההלכתי התעוררה לו השאלה: הרי מדובר במצוה! צריך לעשות הכל כדי להשלים את הפער! האם ניתן למצות פוטנציאלים נוספים להשתלה?!
כאשר מדובר על תורם פוטנציאלי שנמצא בתהליך סופני בבית החולים הוא יכנס לפרוצדורה של מועמד לתרומת אברים (לאחר שנבדקה הסכמתו – ע"י אדי או הסכמת משפחתו). אולם כאשר מדובר על נפגע בתאונה מחוץ לבית החולים, שהצוות הרפואי של מד"א מגיע אליו לשטח גם אם בסמוך לפטירתו. 'קביעת המוות' גורמת לכך שהוא מושאר במקומו. ובכך בעצם לא ניתן למצות את אבריו להשתלה פוטנציאלית.
מדוע, הוא שאל, לא נבצע בו פעולות החייאה ועיסוי ופעולות נוספות לשימור אבריו ונוביל אותו לבית החולים במהירות האפשרית ושם יבצעו את הפרוצדורה של מועמד לתרומת אברים? כך יוגדל מאגר האברים הפוטנציאליים להשתלה באופן משמעותי!
בדק ומצא שאפשרות זו לא נבחנה עדיין די צורכה ע"י רשויות הרפואה בישראל. ואולי הדבר עשוי להביא למהפכה בתחום ההשתלות בישראל.
(לקריאת המאמר המלא ניתן להכנס לאתר ישיבת מאיר הראל מודיעין.)

צור קשר

אין לך חשבון עדיין? הרשמו עכשיו!

כניסה לחשבון