כתבות ופרסומים

מצטיינים בנטל-  לפרשת תרומה, הרב אליעזר שנוולד

השבת שבת פרשת תרומה, אנו קוראים על שני סוגים של תרומה: תרומה של מחצית השקל (לאדנים ולקרבנות), שבה כולם שוים – ותרומה של חומרי המשכן-שבה כל אחד נתן לפי מה שנדבה רוחו אותו. המודל הזה של פרשת ה"תרומה" אמור להיות אור לרגלנו ונר לנתיבתנו.

בכל תחום בחיים גם בחיים הרוחניים, יש מסגרת של נטל, מחוייבות שווה ומשותפת לכולם. אבל יש תמיד תחום נוסף, משהו שמעבר למחוייבות, שבו "איש אשר ידבנו ליבו". ה"משהו" שמעבר לא יכול להתקיים אם הוא לא בא מ"הלב"! מי שעושה את הדבר ש"מעבר" לא מרגיש נטל, ולא מרגיש פרייר,הוא מרגיש שזכות גדולה נפלה בחלקו.
גם בתרומה לחברה ולמדינה יש כאלה שמדגישים את השויון, ואנו מבקשים להדגיש את התרומה היחודית של כל אחד לפי מה שהוא. במשך אלפיים שנות גלות התפללו הסבים שלנו ליום שבו יחזרו לארץ ויחדשו בה את כח המגן העברי, שביד אחת אוחזת בספרא וביד השינה בסייפא. הם לא זכו, ואנחנו זכינו.

מאידך, דווקא בתקופה שבה נושא השויון בנטל עומד בראש סדר היום הציבורי, צריך לומר, שבצד הנטל הבטחוני יש עוד תחום שגם בו יש נטל לאומי, וגם שם יש צורך בשותפות בנטל, שאסור להשתמט ממנו, הנטל של קיום עולם התורה והישיבות.

עם ישראל מתייחד בתורתו. כדי לקיים את עולם התורה צריך לפתח את העתודה של תלמידי החכמים שישאו בנטל של הוראת התורה לציבור בשנים הבאות, כרבנים מחנכים ודיינים.

תלמידי הישיבה נושאים בנטל כפול, הם שותפים בתרומה לבטחון בצורה איכותית ומשמעותית ובו בזמן גם שותפים בתרומה לבנין עולם התורה. הם דוגמה מצויינת לכך שהדבר אפשרי, שניתן לשלב בין השנים מבלי לוותר על אחד מהם.אולם הם לא מרגישים שזהו נטל אלא זכות.

השבוע סיימו שבעה מתלמידי הישיבה קורס מכי"ם קרביים, אחד מהם סיים כחניך מצטיין, ועוד ארבעה סיימו קורס מפקדי טנקים. התלמידים, שסיימו הם כבר המחזור השישי של המסלול המיוחד ה"שש הסדר" לבני הישיבות, שהוקם בשנת תשס"ו, ובחודש הקרוב בע"ה יתגייס כבר המחזור השביעי. תלמידי הישיבה יצרו מסורת של הצטיינות. כחמישים אחוז של תלמידי ישיבת ההסדר במודיעין, משמשים כמפקדים קרביים מצטיינים, והם הוכחה לכך שאפשר להיות בחורי ישיבה הלומדים תורה בצורה איכותית ולהיות שותפים בנטל, ולשרת שרות איכותי ומשמעותי. גם תלמידי השלוחה של הישיבה באופקים שעומדת לקום בע"ה, אמורים לשרת במסלול הזה.
דווקא בימים שבהם נשמעו קולות המוציאים את דיבת מסלול ההסדר, ומטילים בו דופי, התלמידים המצטיינים בלימוד התורה ובשרות הצבאי הם התשובה המוחצת לביקורת. 
אשרנו שזכינו, אנו מברכים אותם בברכת "חזק ונתחזק!" שיעלו ויצליחו.
שר החינוך – גדעון סער
 
"התרשמתי מאוד מהישיבה ומתוכניותיה
הכוללות לימוד ישיבתי מיוחד ומעמיק,
שירות צבאי ארוך ואיכותי עם אחוזי פיקוד וקצונה
גבוהים יותר
וכן תוכנית המנהיגות והקהילה שמטרתה השתלבות
בקהילה כגורם תורם, משפיע ומגשר
בין המגזרים השונים בחברה הישראלית.

בני הציונות הדתית נהפכו עם השנים
למנוע רב עצמה בחברה הישראלית
וישיבת ההסדר במודיעין היא דוגמא לכך.

ברצוני לאחל לישיבה, לרבניה ותלמידיה המשך פעילות
ברוכה
ומועילה לחברה הישראלית.

בברכה,
גדעון סער
שר החינוך
השבוע סיימו 11 מתלמידנו  קורס פיקוד , בתמונה חלק ממסיימי הקורס


 
 •  

            גרעין קהילתי וקרית חינוך ע"ש מאיר והראל ע"ר 

  Facebook
  Google+
  Twitter
  Youtube